Tydzień Języka Polskiego

"Język polski jest jak klejnot, który trzeba szlifować, aby zawsze błyszczał”

Janusz Korczak

Od 19 do 23 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języka Polskiego, którego celem było promowanie świadomego posługiwania się poprawnym, pięknym językiem w mowie i piśmie. Nasi uczniowie w poszczególne dni chętnie włączali się w różne działania promujące język ojczysty.

W poniedziałek szlifowaliśmy kaligrafię, czyli piękne pisanie. Tego dnia uczniowie starali się przepisać kaligraficznie wybrany tekst z podręcznika i dzięki temu  coraz chętniej będą zwracali uwagę na piękno zapisu.

Wtorek upłynął pod hasłem „Dziś nie biegamy, tylko ze słowników korzystamy”. Tego dnia na korytarzach przygotowano wystawy słowników i rozwieszono kody QR. Aby odczytać treść zadania, należało zeskanować podany kod QR i wykonać polecenie. Uczniowie mogli korzystać z własnych telefonów lub szkolnych tabletów.

W środę uczniowie rozwiązywali test poprawnej polszczyzny  „Językowy zawrót głowy”. To auto czy te auto, w każdym razie czy w każdym bądź razie, wziąć czy wziąść, to tylko niektóre z trudności językowych, z którymi musieli poradzić sobie uczniowie.

W czwartek pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Tego dnia odbył się IX Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Ortografia na medal”. Naszą szkołę reprezentowała Maja Grabowska z klasy VI, która otrzymała w tym konkursie wyróżnienie.

W piątek wszyscy uczniowie udali się do Ostrołęckiego Centrum Kultury, gdzie obejrzeli musical „Mały Książę.

W  szkole przez cały tydzień królował język polski. Na korytarzach pojawiły się piękne cytaty o języku polskim, a także gazetka „Gimnastyka buzi i języka”.

Tydzień Języka Polskiego uświadomił nam, jak ważne jest szlifowanie tego klejnotu, jakim jest język polski.