Szkoła Podstawowa im. Świętego Stanisława Kostki w Amelinie

Amelin 33       
06- 212 Krasnosielc                                                                                
tel. 29 717 52 73 lub 799032641

E-mail: spamelin@tlen.pl

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-06-01

    Imieniny: Gracji, Jakuba

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 565045
    • Do końca roku: 213 dni
    • Do wakacji: 20 dni

WYCIECZKA DO KONSULATU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W KĘTRZYNIE

W poniedziałek, 29 listopada uczniowie klas IV – VIII  przenieśli się w niesamowity świat wypełniony magią Bożonarodzeniowych Świąt -  odwiedzili baśniową Fabrykę Bombek oraz Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie.

Pięć pięter wiekowego budynku skrywało w sobie znane na cały świat muzeum Bombki Kętrzyńskiej, galerię z zimową dekoracją, kolekcję ozdób świątecznych z całego świata, salę zabaw (istne szaleństwo), firmowy sklep oraz pełen wynalazków warsztat, w którym dzieci samodzielnie tworzyły własne, szklane bombki.

Zwiedzanie zaczęliśmy od fabryki, w której pomocnicy Świętego Mikołaja przygotowują piękne bombki. Wszystko robi się tam własnoręcznie. Pod czujnym okiem Elfa uczniowie najpierw obejrzeli pokaz, w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach. Były kule, owale, kule z wgłębieniami, szyszki, bombki o wydłużonych końcach. Sami mogliśmy spróbować wydmuchać swoją własną bombkę. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 700 stopni Celsjusza.
Następnym etapem produkcji jest ozdabianie i tu można było wykazać się kreatywnością. Każdy z nas dostał 2 bombki i mógł je sam udekorować. Pędzlami, dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały rożnymi kolorami brokatu. Była tez specjalna maszyna z której wychodziły piękne, fioletowe pluszowe bombki.
Po ozdobieniu trzeba było oczywiście pozostawić je na kilkanaście minut w specjalnym piecu do wyschnięcia, ale ten czas wykorzystaliśmy na zwiedzanie muzeum bombek mieszczącego się piętro wyżej.  

Dzieci również napisały listy do Świętego Mikołaja, które w niedługim czasie trafią do północnej Laponii.

Nauka połączona z zabawą dostarczyła nam wszystkim niesamowitych i niezapomnianych wrażeń.